Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Apr 2008, 10:12   #1
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
deci am spus k NU am fost la intilnirea cu ciulei d la cinematek - dar am citit SIGUR kestia asta relatata undva, n-am scos-o din burta! (si nici nu mi-a spus-o la ny in tete-a-tete, cind am stat la el...)
nu era vba dspr 'negativisme' (c cuvint...), ci d faptu k ar fi remontat, p ici-p colo; asta = ar fi mai taiat din el...

'adela' e un film fragil & subtil, nu poa sa plak oricui; oricum, a fost destul d bun pt richard pena, kre l-a inclus in retrospectiva d la lincoln center 8)

restu - cu exceptia 'anastasiei' (da 'secvente' e peste!) = niste bale... :sick:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 10:28   #2
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:

'adela' e un film fragil & subtil, nu poa sa plak oricui; oricum, a fost destul d bun pt richard pena, kre l-a inclus in retrospectiva d la lincoln center 8)
Veroiu s-a jucat si el putin de-a Nikita Mihalkov, dar nu i-a iesit rima la poezea.
si ce, daca un Pena vrea o Adela, "pana" mea tre sa-l imite?!
detest argumentele astea infantile: un nene mai mare la un camin cultural care are si el o impresie automat devine reper.

ps: la capitolul ecranizari e pacat ca s-a ratat Tanase Scatiu (partial) si Ioanide.
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 10:52   #3
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
how boring: aceeasi imprecizie a termenilor... (aici ar fi bun un emoticon cu oki dati peste cap)
nu sint argumente 'infantile', ci d autoritate (k pena nu e kiar oricine!); infantil e stilu asta d a-ti arata mushkii d gik contra, imun la argumente...

(end of story, this is getting repetitive - &, oricum, 'adela' nu e p short list)
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 11:02   #4
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
how boring: aceeasi imprecizie a termenilor... (aici ar fi bun un emoticon cu oki dati peste cap)
nu sint argumente 'infantile', ci d autoritate (k pena nu e kiar oricine!); infantil e stilu asta d a-ti arata mushkii d gik contra, imun la argumente...
dap, marele argument al tau: daca Pena ala spune ca e Adela e un film sclipitor, tu te uzi imediat la creere si zici la fel.
booooooring, patetic & jenant.

ps: crezi ca tu sau gorzo sau alt critic (sau cronicar, ca un critic face mai mult decat niste simple cronicutze) faceti altceva decat sa va expuneti frumos ambalat niste impresii?!
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 11:21   #5
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by marx:
dap, marele argument al tau: daca Pena ala spune ca e Adela e un film sclipitor, tu te uzi imediat la creere si zici la fel.
booooooring, patetic & jenant.

ps: crezi ca tu sau gorzo sau alt critic (sau cronicar, ca un critic face mai mult decat niste simple cronicutze) faceti altceva decat sa va expuneti frumos ambalat niste impresii?!

vai, cit d ridicol esti & nu-ti dai seama :w00t:
eu am pus 'adela' in top ten-ul meu d filme pre-89 ink d prin 95, ashea... plus, a fost unu dintre putinele (alaturi d 'dc trag clopotele...', d 'iacob' si d 'concurs') p kre le-am analizat @ length, inainte d 89, so...

ptcu 2: nu, nu cred; dar c ar trebui sa facem??
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 11:49   #6
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
vai, cit d ridicol esti & nu-ti dai seama :w00t:
eu am pus 'adela' in top ten-ul meu d filme pre-89 ink d prin 95, ashea... plus, a fost unu dintre putinele (alaturi d 'dc trag clopotele...', d 'iacob' si d 'concurs') p kre le-am analizat @ length, inainte d 89, so...
tu esti ridicol. ai incercat sa te impui prin pozitia lui Pena. n-ai adus niciun argument personal. iar acum faci pe moralistu'.

Quote:
ptcu 2: nu, nu cred; dar c ar trebui sa facem??
din punctul meu de vedere esti un cronicar inutil (nu te consider critic pt ca n-ai anvergura interdisciplinara si cand incerci sa pari mai elitist spui niste enormitati gen "Corpul nu are morala") pt ca te inflamezi, extaziezi, euforizezi pueril (vezi 300), nu ai detasarea varstei si a experientei, mereu te inconjori de motivatii superficiale ce-ti slujesc la imaginea publica.
ai aspectul (la scris ma refer) unui adolescent intarziat care ar face orice sa atraga atentia.

ps: un critic autentic e doar un cinefil mai "voluminos" fatza de un cinefil amator, care stie sa scoata mai repede un "as" explicativ din maneca.
pps: uite, nu ca test, ci ca o curiozitate, care e parerea ta despre Bo Widerberg?!
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 12:22   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by marx:
"Stejar, extrema urgenta" , dupa un interesant roman de spionaj - "La miezul noptii va cadea o stea"
Corect:
"Secretul cifrului", dupa un interesant roman de spionaj - "La miezul noptii va cadea o stea".
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 12:42   #8
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
ufff, imbatranesc. dap, Secretul cifrului e corect.
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 12:51   #9
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
hahaHA!
Q.E.D. :lol:
bvo pitbull - i-as dat pste nas celui kre crede k l stie p toate!

ps consider k e sub demnitatea mea (k sa nu mai vbesc dspr statura intelectuala!) sa raspund unui frustrat d provincie, medic ratat, kre nici makr nu cunoaste bine lba romana... k dspr gust nici n-are rost sa vbim :sick:
si - btw - corpul nu are morala: mai citeste si tu niste lacan
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 13:01   #10
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:

ps consider k e sub demnitatea mea (k sa nu mai vbesc dspr statura intelectuala!) sa raspund unui frustrat d provincie, medic ratat, kre nici makr nu cunoaste bine lba romana... k dspr gust nici n-are rost sa vbim :sick:
te zvarcolesti ca un gandac strivit de propria ta prostie. de asta ai si acumulat o mie de frustrari la adresa mea.
frustrat de provincie?! medic ratat?! - realizezi cat esti de cretin si anencefalic?!

Quote:
si - btw - corpul nu are morala: mai citeste si tu niste lacan
pai asta e partea proasta, ca citesti Lacan dar nu intelegi nimic.
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 13:23   #11
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
hahaHA
degeaba esti medic, tot dus cu pluta esti :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 13:31   #12
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
hahaHA
degeaba esti medic, tot dus cu pluta esti :lol:
lol esti tu frustratule; cat te idiot poti sa fii sa ma barfesti cu persoane care ma cunosc?

ps: zici ca citesti Lacan? ia explica-i tu unei violate cum corpul ei n-are morala, valorosule!
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 13:50   #13
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
aveti grija, de-acum am sa sterg fiecare mesaj off-topic
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 13:51   #14
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai, indi-vidu asta e off-topic si cind vrea sa fie on-topic!?! :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 14:00   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sunt dator sä fac o precizare.
Corectura mea era dedicatä strict acuratetei informatiilor, si regret cä a fost fie si partial inclusä în acest conflict personal care nu numai cä mä implicä, ci mä si nemultumeste (desi recunosc cä are doza lui de pitoresc, pentru amatorii de spectacole violente live).
In altä ordine de idei, mä bucur cä cele douä polluri create de mine sâmbätä searä, asa, la o plesnealä, au generat discutii atât de ample si fecunde (exceptând suburbanismele bilaterale). Din respect pentru preopinenti, voi include în lista generalä a filmelor românesti bune (pentru alte polluri viitoare, alte proiecte, orice...) toate acele filme propuse ulterior de voi si omise initial de mine (sigur, voi exclude eventuale propuneri aberante - de pildä, vine Bubu si propune "B.D..."-urile, vine Pashpix si propune "Nea Märin Miliardar",, vine nu-stiu-cine si propune "Fläcäul cu o singurä bretea", vine AmBla-Bla si propune "Polul Sud", vine PaPagulu cu "Legiunea sträinä", vine Eugenia Vodä cu "Veronica se întoarce", etc...). Oricum, topicurile s-au vädit mult mai utile si creatoare decât mä asteptasem. Vä multumesc tuturor.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 14:03   #16
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... si vine tov marx ot craiova, medic fara pacienti, si include 'stejar, extrama urgenta' - kre d fapt era alt film! :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 14:04   #17
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pai, indi-vidu asta e off-topic si cind vrea sa fie on-topic!?! :lol:
n-ai tu suflu nici sa acoperi un vid. pana si un "medic ratat" ca mine a vazut mai multe filme romanesti decat tine, marele pulicritic alex leo scarvan.
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 14:21   #18
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
... si la c i-ar fi folosit, k l incurk si titlurile!?! :w00t: :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 14:29   #19
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
... si la c i-ar fi folosit, k l incurk si titlurile!?! :w00t: :lol:
daca n-ai avea mintea neteda ti-ai da seama ca filmele au cam aceeasi tema. tu n-ai incurcat niciodata niste denumiri? nu cred...

ps: ia zi cum ai incurcat tu lempicka, parfumul cu matusa tamara :lol:
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 14:36   #20
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
refuz sa mai discut cu un neik-nimeni; comedia a durat dja prea mult - am kestii mai bune d facut, cum ar fi sa scriu carti...!
btw, tu ai publikt cva? kiar si la o editura amarita din dolj? :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells