Cinemagia Forum

Cinemagia Forum (https://www.cinemagia.ro/forum/index.php)
-   Cafenea (https://www.cinemagia.ro/forum/forumdisplay.php?f=233)
-   -   Conflict Alex Leo Serban - marx (https://www.cinemagia.ro/forum/showthread.php?t=92601)

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 10:12

deci am spus k NU am fost la intilnirea cu ciulei d la cinematek - dar am citit SIGUR kestia asta relatata undva, n-am scos-o din burta! (si nici nu mi-a spus-o la ny in tete-a-tete, cind am stat la el...)
nu era vba dspr 'negativisme' (c cuvint...), ci d faptu k ar fi remontat, p ici-p colo; asta = ar fi mai taiat din el...

'adela' e un film fragil & subtil, nu poa sa plak oricui; oricum, a fost destul d bun pt richard pena, kre l-a inclus in retrospectiva d la lincoln center 8)

restu - cu exceptia 'anastasiei' (da 'secvente' e peste!) = niste bale... :sick:

marx 07 Apr 2008 10:28

Originally Posted by Alex Leo Serban:


'adela' e un film fragil & subtil, nu poa sa plak oricui; oricum, a fost destul d bun pt richard pena, kre l-a inclus in retrospectiva d la lincoln center 8)

Veroiu s-a jucat si el putin de-a Nikita Mihalkov, dar nu i-a iesit rima la poezea.
si ce, daca un Pena vrea o Adela, "pana" mea tre sa-l imite?!
detest argumentele astea infantile: un nene mai mare la un camin cultural care are si el o impresie automat devine reper.

ps: la capitolul ecranizari e pacat ca s-a ratat Tanase Scatiu (partial) si Ioanide.

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 10:52

how boring: aceeasi imprecizie a termenilor... (aici ar fi bun un emoticon cu oki dati peste cap)
nu sint argumente 'infantile', ci d autoritate (k pena nu e kiar oricine!); infantil e stilu asta d a-ti arata mushkii d gik contra, imun la argumente...

(end of story, this is getting repetitive - &, oricum, 'adela' nu e p short list)

marx 07 Apr 2008 11:02

Originally Posted by Alex Leo Serban:

how boring: aceeasi imprecizie a termenilor... (aici ar fi bun un emoticon cu oki dati peste cap)
nu sint argumente 'infantile', ci d autoritate (k pena nu e kiar oricine!); infantil e stilu asta d a-ti arata mushkii d gik contra, imun la argumente...

dap, marele argument al tau: daca Pena ala spune ca e Adela e un film sclipitor, tu te uzi imediat la creere si zici la fel.
booooooring, patetic & jenant.

ps: crezi ca tu sau gorzo sau alt critic (sau cronicar, ca un critic face mai mult decat niste simple cronicutze) faceti altceva decat sa va expuneti frumos ambalat niste impresii?!

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 11:21

Originally Posted by marx:

dap, marele argument al tau: daca Pena ala spune ca e Adela e un film sclipitor, tu te uzi imediat la creere si zici la fel.
booooooring, patetic & jenant.

ps: crezi ca tu sau gorzo sau alt critic (sau cronicar, ca un critic face mai mult decat niste simple cronicutze) faceti altceva decat sa va expuneti frumos ambalat niste impresii?!


vai, cit d ridicol esti & nu-ti dai seama :w00t:
eu am pus 'adela' in top ten-ul meu d filme pre-89 ink d prin 95, ashea... plus, a fost unu dintre putinele (alaturi d 'dc trag clopotele...', d 'iacob' si d 'concurs') p kre le-am analizat @ length, inainte d 89, so...

ptcu 2: nu, nu cred; dar c ar trebui sa facem??

marx 07 Apr 2008 11:49

Originally Posted by Alex Leo Serban:

vai, cit d ridicol esti & nu-ti dai seama :w00t:
eu am pus 'adela' in top ten-ul meu d filme pre-89 ink d prin 95, ashea... plus, a fost unu dintre putinele (alaturi d 'dc trag clopotele...', d 'iacob' si d 'concurs') p kre le-am analizat @ length, inainte d 89, so...

tu esti ridicol. ai incercat sa te impui prin pozitia lui Pena. n-ai adus niciun argument personal. iar acum faci pe moralistu'.

Quote:

ptcu 2: nu, nu cred; dar c ar trebui sa facem??

din punctul meu de vedere esti un cronicar inutil (nu te consider critic pt ca n-ai anvergura interdisciplinara si cand incerci sa pari mai elitist spui niste enormitati gen "Corpul nu are morala") pt ca te inflamezi, extaziezi, euforizezi pueril (vezi 300), nu ai detasarea varstei si a experientei, mereu te inconjori de motivatii superficiale ce-ti slujesc la imaginea publica.
ai aspectul (la scris ma refer) unui adolescent intarziat care ar face orice sa atraga atentia.

ps: un critic autentic e doar un cinefil mai "voluminos" fatza de un cinefil amator, care stie sa scoata mai repede un "as" explicativ din maneca.
pps: uite, nu ca test, ci ca o curiozitate, care e parerea ta despre Bo Widerberg?!

Pitbull 07 Apr 2008 12:22

Originally Posted by marx:

"Stejar, extrema urgenta" , dupa un interesant roman de spionaj - "La miezul noptii va cadea o stea"

Corect:
"Secretul cifrului", dupa un interesant roman de spionaj - "La miezul noptii va cadea o stea".

marx 07 Apr 2008 12:42

ufff, imbatranesc. dap, Secretul cifrului e corect.

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 12:51

hahaHA!
Q.E.D. :lol:
bvo pitbull - i-as dat pste nas celui kre crede k l stie p toate!

ps consider k e sub demnitatea mea (k sa nu mai vbesc dspr statura intelectuala!) sa raspund unui frustrat d provincie, medic ratat, kre nici makr nu cunoaste bine lba romana... k dspr gust nici n-are rost sa vbim :sick:
si - btw - corpul nu are morala: mai citeste si tu niste lacan ;)

marx 07 Apr 2008 13:01

Originally Posted by Alex Leo Serban:


ps consider k e sub demnitatea mea (k sa nu mai vbesc dspr statura intelectuala!) sa raspund unui frustrat d provincie, medic ratat, kre nici makr nu cunoaste bine lba romana... k dspr gust nici n-are rost sa vbim :sick:

te zvarcolesti ca un gandac strivit de propria ta prostie. de asta ai si acumulat o mie de frustrari la adresa mea.
frustrat de provincie?! medic ratat?! - realizezi cat esti de cretin si anencefalic?!

Quote:

si - btw - corpul nu are morala: mai citeste si tu niste lacan ;)

pai asta e partea proasta, ca citesti Lacan dar nu intelegi nimic.

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 13:23

hahaHA
degeaba esti medic, tot dus cu pluta esti :lol:

marx 07 Apr 2008 13:31

Originally Posted by Alex Leo Serban:

hahaHA
degeaba esti medic, tot dus cu pluta esti :lol:

lol esti tu frustratule; cat te idiot poti sa fii sa ma barfesti cu persoane care ma cunosc?

ps: zici ca citesti Lacan? ia explica-i tu unei violate cum corpul ei n-are morala, valorosule!

StefanDo 07 Apr 2008 13:50

aveti grija, de-acum am sa sterg fiecare mesaj off-topic

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 13:51

pai, indi-vidu asta e off-topic si cind vrea sa fie on-topic!?! :lol:

Pitbull 07 Apr 2008 14:00

Sunt dator sä fac o precizare.
Corectura mea era dedicatä strict acuratetei informatiilor, si regret cä a fost fie si partial inclusä în acest conflict personal care nu numai cä mä implicä, ci mä si nemultumeste (desi recunosc cä are doza lui de pitoresc, pentru amatorii de spectacole violente live).
In altä ordine de idei, mä bucur cä cele douä polluri create de mine sâmbätä searä, asa, la o plesnealä, au generat discutii atât de ample si fecunde (exceptând suburbanismele bilaterale). Din respect pentru preopinenti, voi include în lista generalä a filmelor românesti bune (pentru alte polluri viitoare, alte proiecte, orice...) toate acele filme propuse ulterior de voi si omise initial de mine (sigur, voi exclude eventuale propuneri aberante - de pildä, vine Bubu si propune "B.D..."-urile, vine Pashpix si propune "Nea Märin Miliardar",, vine nu-stiu-cine si propune "Fläcäul cu o singurä bretea", vine AmBla-Bla si propune "Polul Sud", vine PaPagulu cu "Legiunea sträinä", vine Eugenia Vodä cu "Veronica se întoarce", etc...). Oricum, topicurile s-au vädit mult mai utile si creatoare decât mä asteptasem. Vä multumesc tuturor.

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 14:03

... si vine tov marx ot craiova, medic fara pacienti, si include 'stejar, extrama urgenta' - kre d fapt era alt film! :lol:

marx 07 Apr 2008 14:04

Originally Posted by Alex Leo Serban:

pai, indi-vidu asta e off-topic si cind vrea sa fie on-topic!?! :lol:

n-ai tu suflu nici sa acoperi un vid. pana si un "medic ratat" ca mine a vazut mai multe filme romanesti decat tine, marele pulicritic alex leo scarvan.

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 14:21

... si la c i-ar fi folosit, k l incurk si titlurile!?! :w00t: :lol:

marx 07 Apr 2008 14:29

Originally Posted by Alex Leo Serban:

... si la c i-ar fi folosit, k l incurk si titlurile!?! :w00t: :lol:

daca n-ai avea mintea neteda ti-ai da seama ca filmele au cam aceeasi tema. tu n-ai incurcat niciodata niste denumiri? nu cred...

ps: ia zi cum ai incurcat tu lempicka, parfumul cu matusa tamara :lol:

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 14:36

refuz sa mai discut cu un neik-nimeni; comedia a durat dja prea mult - am kestii mai bune d facut, cum ar fi sa scriu carti...!
btw, tu ai publikt cva? kiar si la o editura amarita din dolj? :lol:

marx 07 Apr 2008 14:43

Originally Posted by Alex Leo Serban:

refuz sa mai discut cu un neik-nimeni; comedia a durat dja prea mult - am kestii mai bune d facut, cum ar fi sa scriu carti...!
btw, tu ai publikt cva? kiar si la o editura amarita din dolj? :lol:

tu ce-ai publicat guralivule? articole de 2 bani in libertatea si mizilicuri in dilema?
si spre suprinderea ta, public constant in vreo 3 reviste.

ps: la urmatoarea intalnire te joc in picioare, hartistule!

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 14:50

t referi la cele 3 (trei) carti ale mele, publicate la edituri d prestigiu & premiate corespunzator?? 8)
stiu k t oftici, amarashteanule, da asta e: viata nu e fair - unii stau in fatza, altii trag mitza d coada... :lol:
ps vezi k mi-s violent d felu meu & n-am maniere!

marx 07 Apr 2008 14:52

Originally Posted by Alex Leo Serban:

refuz sa mai discut cu un neik-nimeni; comedia a durat dja prea mult - am kestii mai bune d facut, cum ar fi sa scriu carti...!

mai scrii in elle alea 5 cuvinte?! hehehe, iti mai amintesti ca tu credeai ca "Daca e marti, e Belgia" e un film despre fotbal?! :lol: :lol: :lol:
nici nu vazusei filmul, dar ce conta, pt o reviste de pipitze dadeai un pipi mic cu aere de 'telectual.

marx 07 Apr 2008 14:55

Originally Posted by Alex Leo Serban:

t referi la cele 3 (trei) carti ale mele, publicate la edituri d prestigiu & premiate corespunzator?? 8)
stiu k t oftici, amarashteanule, da asta e: viata nu e fair - unii stau in fatza, altii trag mitza d coada... :lol:
ps vezi k mi-s violent d felu meu & n-am maniere!

care carti, delirantule? culegeri de articolase ca orice profesoras de scoala generala.

esti "violent" o pula. nici n-ai curaj sa vorbim pe mess, si-o pizzzda are mai mult sange decat tine.

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 15:17

eu? eu?! cu 'tine p mess'???? cum iti permiti, nefericitule?! cum iti inkipui k eu as accepta vreodata sa stau d vba (in regim semi-privat) cu unu k tine?? :shock:
gizas. delirezi grav... :lol:
ps as cere totusi moderatorilor sa intervina urgent: este D NEACCEPTAT limbaju folosit d acest indi-vid, marx! dja exista precedentu cu biata dragomara, acum asta... e totusi prea mult! :((

silver_boy 07 Apr 2008 15:18

trist sa asisti neputincios la "spectacolul umoral" al unor oameni pe care ii apreciezi ( pentru rafinamentul lor, pentru spiritul lor analitic, pentru frumusetea conjecturilor) si care ajung sa se certe intre ei ca la usa cortului :(

marx 07 Apr 2008 15:28

Originally Posted by Alex Leo Serban:

eu? eu?! cu 'tine p mess'???? cum iti permiti, nefericitule?! cum iti inkipui k eu as accepta vreodata sa stau d vba (in regim semi-privat) cu unu k tine?? :shock:
gizas. delirezi grav... :lol:

tiroidianule, cum iti permiti tu, un coate-goale, un impostor, un cretin impertinent, un vomitiv sa-mi arunci in public sau aiurea niste neadevaruri?

crezi ca poti vorbi orice si sa scapi? te rup, frustratule, niciun gram de pula nu mai ramane din tine.
siktir!

Far Darrig 07 Apr 2008 15:39

Iar cind sunt fata in fata, ca doi mielusei pe pasune...

marx 07 Apr 2008 15:52

Originally Posted by Far Darrig:

Iar cind sunt fata in fata, ca doi mielusei pe pasune...

dap, aia lashi si supusi pupincurismului asa se metamorfozeaza.

va mai aduceti aminte de atitudinea lui als in conflictul pintilie vs. puiu?! (unde pintilie i-a furat la punga pe puiu& radulescu). als a sarit repede sa linga anusul senil al lu' don lucica, ca deh, aia slabi se simti puternici doar cand ling adanc la aia mai mari decat ei.
cum a castigat puiu la cannes cu MDL, hop si als la pupat din nou la puiu.

dincolo de un nume, uneori, nu se afla nimeni....

StefanDo 07 Apr 2008 15:53

am luat deja masura de a splita "galceava" als-marx din topicul de la Cinematografia romaneasca, unde nu-si avea locul.

de inchis n-am sa inchid acest subiect, pentru ca micile rafuieli dintre als si marx ne-au deranjat pe toti de-a lungul ultimelor luni: ocazia unei "paruieli" cvasi-directe mi s-a parut singura metoda de a curata forumul de virulenta nejustificata a celor doi. Vom scapa de acest subiect numai cand als si marx isi vor da seama ca... n-are rost!

eu unul imi doresc ca acest lucru sa se intample cat mai repede ;)

klein 07 Apr 2008 16:15

si eu care crezusem ca e loc de intelegere. Oricum incepusera bine. pasnic, si cu bun simt. se vede treaba ca minunile nu sunt facute sa dureze

Dragomara 07 Apr 2008 16:21

ªtiu cã mi-s off-topic, dar de, unde se aude pânã la mine, zãu cã nu mã pot abþine!! :PPP Vreau sã ºtiu ºi eu cine are de câºtigat din toate chestiile astea?! Io ºtiu cã cel care a înjurat primul, renunþând sã mai arunce cu piatra, a inventat civilizaþia, dar totuºi nu vãd utilitatea demersurilor de acest gen. :D

---
Oricum, am râs la faza cu "biata Dragomara", ºi mi-am zis "ia te uitã domnule, n-om fi noi inteligenþi, culþi, educaþi, sensibili, da'totuºi avem umor! Nu ºtiu de ce simt io cã totuºi nu asta e scopul acestor topice! :D Nu mi se pare deloc inteligent sã te faci de basm, vb bunicã-mii, ori sã încurajezi ºi/ sau sã te amuzi promovând aºa ceva! :D

---
No, hai, ce-ar fi sã terminãm cu bâlciul ãsta ºi sã trecem mai departe, vã rog, uimiþi-mã ºi pe mine, mãcar o singurã datã! :)


Alex Leo Serban 07 Apr 2008 16:45

draga silver_boy,
as fi curios si eu sa stiu unde ai vazut 'rafinament' la tov marx? :o

dear all,
v-as ruga sa verificati d cite ori am folosit eu cuvinte interzise in ac 'joc d umori' cu tov marx?
postarile mele sint perfect controlate, teasing, game-like; ale lui sint isterice, inculte & injurioase.
DK NU S IAU MASURI IMPOTRIVA LUI, MA VAD NEVOIT SA PARASESC INK O DATA FORUMUL!

Dragomara 07 Apr 2008 17:09

Alex, te rog printeazã ºi lipeºte asta pe marginea monitorului tãu:

"Exista bãtãlii pe care e bine sã le ocoleºti; nu din teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol câºtigându-le."
(Gelu Negrea)

pentru numele lui Dumnezeu, când o sã pricepi asta?!

---
Oricum, partea bunã e cã citindu-vã realizez cã nu am pierdut nimic nefiind bãrbat, nu cã mi-aº fi dorit vreodatã asta, sau cã aº fi avut vreun merit în întâmplarea asta care a viaþa, ORICE VIAÞÃ, cea a florilor, gâzelor, animalelor, oamenilor, ideilor...

Un om foarte drag inimii mele m-a întrebat zilele astea de ce cred eu cã a fãcut Dumnezeu lumea, a insistat din start pe "NU pentru cã putea, sau se plictisea", ºi a continuat cu "la un moment al vieþii mele am conºtientizat cã Dumnezeu a creat lumea pentru cã dragostea era singura punte de legãturã între El ºi oameni", eu am tãcut atunci ºi mi-am amintit de Coelho ºi de energia iubirii din Zahir. Nu am citit Zahir, cu toate cã am citit absolut tot ce-a publicat Coelho în România, chiar m-am înscris pe o listã de aºteptare la Humanitas pentru Zahir. Cartea ºi Audiobook-ul. Am tot împrumutat CDul, pânã a fost distrus. L-am tot ascultat când gãteam, deja nu-mi mai spunea nimic, erau doar cuvinte, ºi Pittiº, o voce pe care nu am reuºit niciodatã sã o asociez cu OMUL Pittiº. Sãptãmâna trecutã mi-am reamintit fragmentele despre "energia iubirii". Prietenul meu mi-a spus cã acestea sunt un fel de "precepte" morale la care tu trebuie sã ajungi singur, cã Coelho nu ar fi trebuit sã le expunã asemeni unei reþete de prãjiturã. :)

marx 07 Apr 2008 17:20

Originally Posted by Alex Leo Serban:

draga silver_boy,
as fi curios si eu sa stiu unde ai vazut 'rafinament' la tov marx? :o

dear all,
v-as ruga sa verificati d cite ori am folosit eu cuvinte interzise in ac 'joc d umori' cu tov marx?
postarile mele sint perfect controlate, teasing, game-like; ale lui sint isterice, inculte & injurioase.
DK NU S IAU MASURI IMPOTRIVA LUI, MA VAD NEVOIT SA PARASESC INK O DATA FORUMUL!

fac likid pe mesajele tale injurioase de badaran si de incult.
in pula mea, tre sa-ti dovedesc tie cat de bun medic sunt?! de ce nu-l intrebi pe seful clinicii unde lucrez, care e si seful medicilor din specialitate pe tzara, daca ai un junghi in pula si te ofenseaza (ne)performantele mele profesionale?
esti un jerpelit, un moflea, care in viata lui n-a avut nicio responsabilitate dar te pretinzi mare om de cultura si statuie rigipsata de intelepciune.
n-am voie sa am o parere, o optiune, ca sari in sus de coaie si-mi arunci invective.
si nu numai asta faci, aici pe forum, mai ma si barfesti pe la altii - care-n mintea obscura crezi ca au aceeasi opinii ca tine, si-mi pui si piedici. si ai pretentia sa te respect, decazutule.
mars la gunoi, insipidule. n-ai niciun reper moral, nu te intereseaza decat sa manipulezi niste idei false.

Gloria 07 Apr 2008 18:02

Draga marx, hm, te sfatuiesc sa te opresti; te prezinti intr-o ipostaza contrara imaginii pe care o avem despre tine.

marx 07 Apr 2008 18:10

Originally Posted by Gloria:

Draga marx, hm, te sfatuiesc sa te opresti; te prezinti intr-o ipostaza contrara imaginii pe care o avem despre tine.

crezi ca ma intereseaza ce imagine ai tu despre mine?!

ps: daca ti-e frica de als, asta e problema ta. eu nu admit ca un idiot sa ma jigneasca mereu cand are el kef si eu sa ma prefac ca totul e ok.

Dragomara 07 Apr 2008 18:14

No, hai sã ne imaginãm cã noi suntem în situaþia lor. Ce-am dori sã auzim?! În niciun caz critici ºi comentarii negative. So, dacã e rãzboi hai sã ne duielãm, un meci de box, un tenis, un fotbal, un skandenberg, ceva?! Eu mi-s dispusã sã pariez, atâta vreme cât distracþia e inclusã! Întotdeauna am pierut la cãrþi, de data asta voi paria pe raþiune ºi pe prietenie, chit cã voi pierde, cel puþin sunt sigurã cã voi sta mai bine în plan amoros! LOL! Nu c-aº fi avut nevoie, dar totuºi... nu stricã! :P :P :P

StefanDo 07 Apr 2008 18:25

dragomara, a doua banare s-ar putea sa vina mai usor si sa dureze mai mult decat prima ;)

herbert 07 Apr 2008 19:21

deci, dragomara a fost banata?
si eu credeam ca face vreun pelerinaj pe la manastiri in postul Pastelui...

in tavaleala de cuvinte als vs marx a fost amuzant, dar ultimul, se pare, a cedat nervos...

Dragomara 07 Apr 2008 21:17

Originally Posted by StefanDo:

dragomara, a doua banare s-ar putea sa vina mai usor si sa dureze mai mult decat prima ;)


Faptul cã nu am comentat nimic nu înseamnã cã nu am avut nimic de spus, de fapt duminca trecutã începusem un mesaj privat, noroc cã m-au "salvat" prietenii, ºi totul a rãmas în draft, aºa cum ar trebui sã rãmânã majoritatea acþiunilor noastre în care se intenþioneazã schimbarea lumii, oamenilor, a modului de percepere a unei idei etc. Sigur, punctele de vedere trebuie fãcute cunoscute, dar lumea/ oamenii nu au nevoie de corecþie, de educaþie, de cosmetizarea propriilor acþiuni, ceea ce dorim cu toþii de la ceilalþi e sã fim acceptaþi, înþeleºi ºi iubiþi aºa cum suntem, imperfecþi pânã la Dumnezeu, dar totuºi atât de inimitabil umani!

Deci, ªtefane, absolut, dar absolut tot ceea ce te face mai bun, corect, inteligent ºi sensibil, într-un cuvânt tot ceea ce te face fericit pe tine, chiar dacã acea chestie-mi aduce mie (personal) prejudicii e OK pentru mine!

JL Borges spune într-o poezie ceva de genul ãsta: "Gândeºte-te cã ceilalþi sunt drepþi, sau vor fi, iar dacã nu este aºa, atunci greºeala nu este a ta".

Vreau sã se noteze cã aceastã acceptare nu are nimic de-a face cu respectul.

Hai, numai bine!

marx 07 Apr 2008 21:24

Originally Posted by herbert:

in tavaleala de cuvinte als vs marx a fost amuzant, dar ultimul, se pare, a cedat nervos...

isteria e una, revolta e alta...

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 21:28

interesant d remarkt un aspect: postarile mele k raspuns la mugetele marxistului aveau o frecventa medie d aprox 20-30 min; ale lui - d max 10 min.
asta arata, cred, limpede cui ii pasa d toata tarashenia & cine nu putea face altcva decit sa stea cu okii-n computer & cu spumele la gura, gata sa riposteze & re-re-reposteze...
herbert a pus diagnosticu corect: indi-vidu a 'cedat nervos'...
nu pot sa neg k l-am ajutat :P dar nu a fost altcva decit o 'reconstituire' a unui pattern d comportament p kre i-l stiu d mult, verifikt - d curind - in cazu dragomarei (kre, apropo, stie k tov marx ' detesta femeile' ;) ; iti dai seama, draga gloria, k n-ai nicio sansa sa t trateze cu respect / sa t ia in serios, nu?...). biata dragomara a fost terfelita in intimitatea ei, dar are un suflet generos si trece ushor peste jigniri...
cu ac ocazie ii multumesc pt sfaturi, dar eu nu sint asha; iar 'ridicolu' e o paguba colaterala ignorabila atunci cind vine vba sa make a point... which i did :happy:

marx 07 Apr 2008 21:44

Originally Posted by Alex Leo Serban:

interesant d remarkt un aspect: postarile mele k raspuns la mugetele marxistului aveau o frecventa medie d aprox 20-30 min; ale lui - d max 10 min.

asa, si?! postez cand vreau si cand se poate. esti idiot sa crezi ca toate zilele sunt la fel?!
obsesiile tale sunt veki, meskine si veninoase, iar eu nu le mai tolerez, ce nu intelegi?!

ps: dap, recunosc ca azi mi-am futut ziua din cauza unui nevertebrat. dar era necesar sa ma "evacuez" aici si acum.

Dragomara 07 Apr 2008 21:46

Alex - LOL! Biata Dragomara are un orgoliu nemãsurat, ºi e de un egoism care o sperie pânã ºi pe ea însãºi, dar, cã aci din fericire e un dar, între a avea dreptate ºi a avea liniºte Dragomara a început a prefera ultima variantã, ºi apoi în oricine existã ceva de iubit ºi de respectat, ºi apoi eu iubesc viaþa, nu vreau sã mor pentru o idee fãrã a avea nicio IDEE despre cine, ºi mai ales de ce sunt!

Oricum, interesantã schimbare de opticã în ceea ce mã privºte, Alex. Sã-þi mai spun cã Dragomara este asemenea fântânarilor acelora care umblã cu nuieluºa aceea magicã ºi descoperã apa acolo unde nici nu te gândeºti?! "Detectorul" ei spune cã nu, încã nu e nicio inimã curatã prin apropiere.

Tot Borges spune într-o poezie "Fericiþi cei ce sunt iubiþi ºi cei ce iubesc, precum ºi cei ce se pot lipsi de iubire."

Dragomara simte cã aici foarte mulþi dintre noi se autocondamnã la "fericirea" lipsei de iubire. :(( :(( :((

Alex Leo Serban 07 Apr 2008 22:42

Originally Posted by marx:

Originally Posted by Alex Leo Serban:

interesant d remarkt un aspect: postarile mele k raspuns la mugetele marxistului aveau o frecventa medie d aprox 20-30 min; ale lui - d max 10 min.

asa, si?! postez cand vreau si cand se poate. esti idiot sa crezi ca toate zilele sunt la fel?!
obsesiile tale sunt veki, meskine si veninoase, iar eu nu le mai tolerez, ce nu intelegi?!

ps: dap, recunosc ca azi mi-am f**** ziua din cauza unui nevertebrat. dar era necesar sa ma "evacuez" aici si acum.


:lol: :w00t: :x :P

pt dragomara

eu nu inteleg, fata, c postezi tu acolo... sa mor dk pricep cva! ai un preaplin d iubire, sau c?! not on me, not on me!! :lol:

Dragomara 07 Apr 2008 23:38

Alex - între un ceai verde ºi o salatã, stai sã-þi povestesc ce scriu io aci: în zilele astea în care "promia cereascã" mã condamnã la recluziune, printre zecile de poezii din Borges am încercat sã-mi explic comportamentul unora dintre voi. Eu sunt genul care ºtie cã nimic nu e întâmplare, ºi cã a înþelege ceea ce þi se întâmplã este primul pas în acceptarea realitãþii. Deci am citit câte ceva de prin arhivã, v-am urmãrit când, cum ºi mai ales ce postaþi. Singura datã când am simþit nevoia sã intervin a fost aceea în care Pitbull i-a publicat fãtucii ãleia conversaþia de pe YM, am încercat sã înþeleg cum poate cineva care are dublul vârstei tale, un loc bine definit (mã rog, oarecum) în cultura româneascã, o anume verticalitate a carcterului, o opinie de susþinut pe un forum în care nu ar trebui sã primeze legea "eu sunt moderatorul!" am încercat sã-mi explic cum te poate face mai inteligent, mai uman, mai bun faptul cã-l expui ridicolului pe cel/ cea de lângã tine?! Nu am putut pricepe în ruptul capului cum þãtismele astea te pot creºte în ochii cuiva, ºi într-ai cui?! Mi-a fost ruºine când am vãzut cum aþi sãrit cu toþii asupra unui om ºi aºa bãtut de Dumnezeu, ºi mã întreb cu cât ºi pentru cât timp v-a îmbãgãþit sufleteºte chestia asta?! M-am întrebat ce te poate face pe tine, bãrbat matur, inteligent, cult, spiritual ºi cu umor sã te expui ridicolului într-un mod absolut ilogic ºi incalificabil! Apoi mi-am amintit un fragment din Platon "tot rãul ne vine de la suflet ºi de-acolo se duce el la creier de unde el este distribuit, sub forma bolii, în tot trupul. De-aceea cel pe care trebuie sã-l tratãm primul este SUFLETUL, ºi asta o putem face numai prin vorbe frumoase, prin descântece".

Am înþeles cã în unele vieþi de pe-aci e atât de puþinã dragoste, am înþeles cã unii dintre noi nu împart nimic cu nimeni, cã singurul partener, prieten, fiu ºi sau "animal de companie" le este, vb fetiþei unei prietene, "calculatorul meu iubit".

Pasiunea pentru filmul, arta într-un cuvânt ar trebui sã ne facã inimile fraþi nu sã ne asmutã unii împotriva altora mai ceva ca animalele de pradã.

Am vãzut o datã un film, "Dã mai departe" se numea, ideea lui era foarte simplã: dacã eu am sã fac o faptã bunã la cel puþin trei oameni existã probabilitatea ca cel puþin unul dintre ei sã facã acelºi lucru la la alþi trei indivizi ºi tot aºa binele acela era multiplicat la infinit. :)

O vorbã bunã, un gest frumos ºi sincer, puþinul acela din noi înºine, cel care te face complet numai când îl dãruieºti poate ajuta la vindecarea sufleþelui cuiva. Puþin de la mine, puþin de la tine, puþin de la el. Nu te costã nimic. În fond, vb cântecului, puþinã dragoste-n plus este ceea ce ne dorim cu toþii de la cei de lângã noi, ºi eu am decis sã dau din prea-multa dragoste care m-ar putea ucide dacã aº þine-o numai pentru mine.

PS: cineva, al cãrui nume l-am uitat :D spunea aici cã dacã un film, o carte nu te fac mai bun îmbogãþindu-te ºi sufleteºte nu numai din punct de vedere intelectual degeaba le vezi sau le citeºti! Nimic mai adevãrat!

V-am pupat, "detectorul" îmi zice cã ªtefan mã va banna for life, din prea multã dragoste, of course!! :P :love:

Pitbull 07 Apr 2008 23:53

Originally Posted by Dragomara:

Singura datã când am simþit nevoia sã intervin a fost aceea în care Pitbull i-a publicat fãtucii ãleia conversaþia de pe YM, am încercat sã înþeleg cum poate cineva care are dublul vârstei tale, un loc bine definit (mã rog, oarecum) în cultura româneascã, o anume verticalitate a carcterului, o opinie de susþinut pe un forum în care nu ar trebui sã primeze legea "eu sunt moderatorul!" am încercat sã-mi explic cum te poate face mai inteligent, mai uman, mai bun faptul cã-l expui ridicolului pe cel/ cea de lângã tine?! Nu am putut pricepe în ruptul capului cum þãtismele astea te pot creºte în ochii cuiva, ºi într-ai cui?! Mi-a fost ruºine când am vãzut cum aþi sãrit cu toþii asupra unui om ºi aºa bãtut de Dumnezeu, ºi mã întreb cu cât ºi pentru cât timp v-a îmbãgãþit sufleteºte chestia asta?!


Trimis: 26 Mar 2008 14:43
Originally Posted by Pitbull:

Pitbull: Auzi, am voie sa pun pe forum tot ce mi-ai spus tu aici? Ca e foarte interesant
IMM: poti cum vrei eu ma+m descarcat ca si asa nu prea am mai putut sa intru
IMM: sa ma descarc acolo
Pitbull: OK, atunci descarc si eu chatul asta pe forum


Trimis: 04 Apr 2008 18:43
Originally Posted by Pitbull:

IMM: salut esti?
IMM: uite as vrea sa comentez si sa vb ceva in legatura cu venire lui bush
IMM: tu ce parere ai?
IMM: si ce crezi ca ar fi bine sa intervine pt ameliorarea si sustinerea cat mai multa a romaniei pt prosperare si armonie atat pe toate planurile cat si pe toata planeta
IMM: poti sa pui pe cinemagia ca eu nu reusesc inca


http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...844&start=1725

Alex Leo Serban 08 Apr 2008 06:03

ooo, va rog, opriti-o, n toarna miere & dulceata d trandafiri cu galeata - simt k nu mai suport!! :((

fata draga, nu fi trista, eu n-am ceea c tu numesti 'suflet'; k atare, predicile tale d invatatoare/preoteasa d tzara nu s lipesc neam d mine... :lol:

asta e; vba lu radu moraru: 'sa fii iubita!' s pare k toata viata ta se-nvirte in juru, si tinjeste dupa, dragoste - k o verde mladitza tinjind dupa lumina soarelui, k o mik vietate invirtindu-se in juru ugerului matern, k... k... nu mai stiu, continua tu cu figurile d stil - k tot citesti poeme d borges (saracu!) nonstop! :P


All times are GMT +2. The time now is 20:19.

Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.