Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Nov 2007, 15:43   #21
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
zic sa si votam - hai sa mergem pe sistemul asta - propuneri de slogan si vot
Chestia cu "Probabil cel mai bun site din Romania" e mult sub puterea pe care o are un "probably the best beer in the world"
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 15:43   #22
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
CineMagia - Ti-o da la namol! :w00t:
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 17:05   #23
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De unde-atâta "probabil" - dincolo de fâsâirea impactului (cum spunea Glorial, comparativ cu "the best beer"), rämâne realitatea: CineMagia ESTE cel mai bun site de film din România! Pe Trafic Ranking, sectia Culturä, noi avem rezervat locul 1 (rarele coborâri sub Port.ro sunt strict tehnice, determinate de cäderi ale serverului), urmeazä www.hmultiplex.ro pe locul 5 (dar stim cä are trafic apropo de programul filmelor, nu de valente de continut), apoi www.videofil.ro, abia pe locul 27). Deci, mä cam joc cu:

CineMagia: cel mai bun site de film din România
CineMagia: cel mai bun din România
Site de film CineMagia: cel mai bun din România
CineMagia: best film site... din România!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 17:14   #24
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Cinemagia-Magie, nu vrajeala!
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 17:22   #25
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Gloria:
Chestia cu "Probabil cel mai bun site din Romania" e mult sub puterea pe care o are un "probably the best beer in the world"
Gloria are perfecta dreptate. O scrisesem ca idee, doar vis-a-vis de brainstorming (care pana la urma nush daca e decizia ideala de creare a unui slogan), de exemplu: "Hai la curatenie!" sloganul lui Basescu cu uninominalul, poate fi "transformat" aici in: "Hai la film!" si sunt sigur ca va avea un impact mult mai mare dpdv cinematografic decat politic, e mai pretat la entertainment.
Originally Posted by Pitbull:
De unde-atâta "probabil"
Chiar si la Carlsberg au fost discutii legate de acest slogan, pare-mi-se initial doreau: cea mai buna bere din lume, au fost obligati sa puna acel Probably datorita normelor etice din marketing si loialitatii fata de concurenta.
Nu ai voie sa creezi un monopol pe un subiect, cum e: filmul. Nici pe o culoare: cum e rosul: Coca-cola are rosu dar Vodafone la fel, samd.
Chiar daca azi cinemagia este site-ul no.1 in materie de film din Romania nu inseamna ca este no.1 pentru eternitate.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 17:23   #26
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
"cea mai buna bere din lume" ar fi fost un slogan cretin
"probabil cea mai buna bere din lume" este un slogan genial
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 20:39   #27
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by raptor:
CineMagia - Ti-o da la namol! :w00t:
Originally Posted by thequietsurfer:
Cinemagia-Magie, nu vrajeala!

astea 2 primesc votul meu! :happy:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 21:23   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De-a Raptorelui, nu zic nimic - el e, asa, mai dispersat, în ultima vreme... Dar a Surferului Linistit nu-i rea! Are si haz, si miez, si calabrez... ästa, calambur.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2007, 23:54   #29
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by StefanDo:
"cea mai buna bere din lume" ar fi fost un slogan cretin
"probabil cea mai buna bere din lume" este un slogan genial

Pilsner Urquell are sloganul ala cretin de care zici.

L-am citit azi pe un metrou: das erstes bier der welte.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2007, 08:08   #30
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Originally Posted by Gloria:
o caracteristica a unui slogan bun este memorabilitatea

Si de ce trebuie sa fie complicata ca sa fie memorabila?
Oare cat de elaborat este simplul "Just do it!" ?

Oricum parca era vorba de un brainstorming, nu de un seminar despre branduri. Daca brief-ul este (sau a fost) formulat prost sau insuficient detaliat atunci ne vom invarti in jurul cozii mult si bine...

Care este motivul pentru care CineMagia vrea sa-si gaseasca un slogan? (Pentru ca din punctul meu de vedere este bine pozitionat, poate o distributie a revistei in cinematografe ar face mai bine)
O noua identitate, o repozitionare, o revitalizare a brandului deja existent sau o sporire a veniturilor? Simple presupuneri...

aoleu cum am inceput sa vorbesc, si sunt un biet economist la cfr

PS: CineMagia te face sa visezi.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2007, 12:49   #31
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by cornel:
Oare cat de elaborat este simplul "Just do it!" ?
Da, am citit, asta e istorie. Chiar daca pare simplu la prima vedere are conotatii psihologice destul de profunde...poate gasesti materiale si le postezi aici, eu am citit doar o sursa.

Originally Posted by cornel:
Si de ce trebuie sa fie complicata ca sa fie memorabila?
A gasi un slogan bun, eficient (sa atraga potentiali clienti) si unic si mai ales genial (sa sara in ochi peste slogaraia concurenta) e nevoie de o implicare inconstienta, constienta, etc. "problema" e destul de complicata: de exemplu (special pt Mr.Pitbull care nu realizeaza gravitatea "problemei"): e asemenea crearii unui log-line suficient de bun incat sa minuneze 51% din producatori (eh! poate ca procentul este pus aiurea), adica majoritatea caselor de productie (scenaristilor) sa se cam bata pe acest log-line (ex: "Avortul in comunism"). Zic eu, este echivalentul unui slogan cu impact, percutant (tot de la el stiu cuvantul asta ).
Una din operatiunile de gasire a meme-ului (slogan + simbol companie + parca mai era ceva...a! denumire companie) e sa ai non-stop in minte identitatea, cultura, viziunea, misiunea companiei (bla-bla, toate teoritizarile astea identificatoare de care eu unul nu stiu cati manageri din Romania tin cont) si atunci cand dormi (la propriu) sa iti vina revelatia (un meme original si impactuos, memorabil) sau cand te trezesti sau cand traversezi trecerea de pietoni, poate la 30 de zile dupa ce ai inceput sa gandesti acel slogan (meme-u'). Genialitatea vine din subconstient in multe cazuri (asta-i o tema interestinga ce ar merita dezvoltata).

Originally Posted by cornel:
Care este motivul pentru care CineMagia vrea sa-si gaseasca un slogan?
Intr-adevar, cinemagia, site-ul, nu stiu daca are o asa mare nevoie de un slogan (abia prin 2007 dupa ce a spart gura targului). Daca va implica in viitor castinguri pt actori, concursuri de scenarii, o noua imagine a unei reviste cu tiraj mai mare, etc. da! merge. Pt site...de site, nu stiu cine nu stie inca, poate Baditza Ionitza din Ciupercenii din Deal care si-a bagat si el acuma net pe sub grajdul vacii si vrea s-o cucereasca pe Lenutza, fata primarului, prin i-mail-uri; care-i plecata de 4 ani din sat si n-a mai vazut-o nimenea si reapare intr-o zi, coborand dintr-un Peugeot 207, albastru metalizat, zgariind noroiul cu cismele pana la genunchi, de pitzipoanca, maglavaisita si rujata de n-o mai recunosc babele trezite din morti, cu ciumpalacul cool dupa ea. Si-atunci Ionitza cand o vede, da cu LG-ul peste gard si-l vedem la stirile de la ora 17.
Originally Posted by cornel:
PS: CineMagia te face sa visezi.
Este bun. Si cel al Gloriei: Cand vine vorba de filme... suna destul de bine.
Eu ma gandeam la ceva legat de intunericul de pe design: Cinemagia: Si esti in sala (dar care sala?). Cinemagia: Ca-n cinematograf!
sau (copyright by Neuptolem) Cinemagia: A doua dimensiune este filmul. cu toate combinatiile si adaugarile posibile.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2007, 15:28   #32
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
O nuantare a sloganului anterior:
Cinemagia-Nu e nicio vrajeala si unu cu o usoara tenta sexual-cinematografica:
Cinemagia-Proiectia fanteziilor tale
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2007, 17:01   #33
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Sa incercam cu rima: ...gia (de la magia) sau ia:
Cinemagia: Aici e bucuria! / Filmul e bucuria!
Cinemagia: Mai tare ca galagia! 8)

Cinemagia: Dai o parere? / Ai o parere? (vis-a-vis de Parerea Ta).
Tot ce s-a scris pana acum sa fie linii de plecare catre sloganul genial.

sau: Cinemagia: Mai avem nevoie de slogan???
...
Eu as chema echipa ce a conceput totul, in special designerii site-ului.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2007, 22:31   #34
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
http://www.rupir.com/optimizare/Real...0atragator.php
Primele doua paragrafe.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 11:02   #35
Prospero
Junior
 
Prospero
 
Join Date: Jul 2007
Location: Cluj
Posts: 47
Originally Posted by Neuptolem:
Nu ai voie sa creezi un monopol pe un subiect, cum e: filmul. Nici pe o culoare: cum e rosul: Coca-cola are rosu dar Vodafone la fel, samd.
Asta e aiurea-n tramvai... :huh: Puterea particulelor verzi; Mountain Dew: Code red; McDonalds: Ronald's red and white world; Juicy Fruit: orange on the outside, orange on the inside; Valrhona - chocolate noir; tres noir...; Honey Crunch Corn Flakes - almost as yellow as the sun etc.


ON TOPIC:

CineMagia - tagline-ul (nostru) este profesionalismul/calitatea
CineMagia - o mreaja a filmelor. Fara popcorn.
CineMagia - Tu poti. Tu esti magician! ( :lol: )
CineMagia - De pe marile ecrane, pe monitorul tau. E magic!
CineMagia - Fratii Lumiere ar fi mandri!
CineMagia - Cinefili din Romania / Haideti pe CineMagia
CineMagia - Lumea e iluzie. Filmul e magie.
Prospero is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 12:18   #36
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Prospero:
Originally Posted by Neuptolem:
Nu ai voie sa creezi un monopol pe un subiect, cum e: filmul. Nici pe o culoare: cum e rosul: Coca-cola are rosu dar Vodafone la fel, samd.
Asta e aiurea-n tramvai... :huh: Puterea particulelor verzi; Mountain Dew: Code red; McDonalds: Ronald's red and white world; Juicy Fruit: orange on the outside, orange on the inside; Valrhona - chocolate noir; tres noir...; Honey Crunch Corn Flakes - almost as yellow as the sun etc.
Nu m-ai inteles: ai voie sa combini culorile, sa spui ca sunt cele mai tari, sa le faci ce vrei, dar asta nu inseamna ca acea combinatie, acea culoare va fi a ta pe vecie!.
Vezi, cum spun aia: puterea particulelor verzi, se leaga de particulele verzi (care raman ale lor = originalitate) nu de verde (= monopol cromatic neloial). Referitor la McDonalds, astia s-ar putea sa fi nerespectat, sa zic ca, au fost discutii, dar e McDonalds, un nume castigat in timp, ce a scris istorie.
Nu am descoperit eu asta. Am citit undeva. Imagineaza-ti ca fiecare firma isi alege o culoare si striga: Noi si albastrul suntem unul si acelasi! banuiesc ca exista mai putine culori decat nr. companiilor din lume...

Sunt alese f bine sloganurile! Chiar ziceam sa precizez ca e nevoie de seriozitate (fara umor) in acest slogan:
Cinemagia: Specializarea noastra este filmul.
Cinemagia: Mai mult decat o enciclopedie.

Si voi reveni cu argumente.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 13:33   #37
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Neuptolem:
e nevoie de seriozitate (fara umor) in acest slogan:
Cinemagia: Specializarea noastra este filmul.
Cinemagia: Mai mult decat o enciclopedie.
Si voi reveni cu argumente.
CineMagia este un brand. Un nume deja castigat. Site-ul si-a castigat un numar atat de mare de consumatori fideli (si vorbesc de aia 30.000, nu de varfuri de trafic) incat orice slogan ar apare acum pe site nu-si va avea menirea in transformarea unor potentiali clienti in clienti, rolul sau va fi sa intareasca, sa pastreze clientii existenti deja / imaginea / renumele.
Ex: cum face Coca-Cola, au slogan: Intotdeauna Coca-Cola, mai apare si: Sete de viata, sete de Coca-Cola!, isi vor pierde cumva clientela daca renunta la slogan, in reclama lor mentionand doar: Coca-Cola?
---
Cum spuneam, fara umor.
Combinatia: cinema + magie (= Cinemagia) este ca un chibrit, focul reprezentand umorul, se afla la granita dintre comedie si impact(verosimil), dintre impact (credibil) si SF. Deoarece in sensul exact, cinematograful nu este o vrajitorie, corect? Astfel, aprinderea chibritului (umorul), nu ar insemna nicio surprindere: ex: Cinemagia: Aici e smekeria!. De aceea, zic eu, umorul, un slogan umoristic, ar strica brandul CineMagia, in loc sa il intareasca. Pt intarire e nevoie de seriozitate (credibil): ex: Fratii Lumiere ar fi mandri!, Mai mult decat o enciclopedie!.
Nici SF-ul nu ar merge in acest slogan> Imaginati-va ca cinemagia echivaleaza cu: O stea a cazut in gradina mea. Daca pui un slogan: Este magic! / Vrajitorie! / Iti ia ochii! etc. (ceva sf) suna cam la modul: O stea a cazut in gradina mea. + Are culoarea verde..
Care e mai credibil? 1) Simplu: O stea a cazut la mine in gradina. sau 2) O stea a cazut la mine in gradina. Este de culoare verde. sau: O stea a cazut la mine in gradina + Iar pe casa a aterizat un OZN.?
In concluzie, umorul si SF-ul din slogan ar discredita imaginea brandului creat(a) deja.

Iata care ar fi voturile mele (sloganul - forumistul):

Cinemagia. Cand vine vorba de filme (GLORIA)

CineMagia. Intra in universul filmelor. (CORNEL)

Cinemagia-Templul filmelor (THEQUIETSURFER)

Cinemagia: Dincolo de finalurile tale preferate. (NEUPTOLEM)

CineMagia: cel mai bun din România (PITBULL)

CineMagia - Fratii Lumiere ar fi mandri! (PROSPER


Ceilalti nu s-au apropiat de un slogan ce merita atasat meme-ului deja existent: CineMagia. M-am votat si pe mine deoarece cei care vor mai vota ar trebui sa faca la fel. In final, din sloganurile deja votate, se va vota (daca sunt la egalitate) cel mai bun, atunci nu vom mai avea voie sa ne votam propriul slogan. In doua etape. Totusi, astept in continuare sa mai posteze si altii.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 15:24   #38
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
De asta cu Templul Filmelor nu sunt prea mandru. Mi se pare lipsita de creativitate si de aceea am adaugat Cinemagia-Magie, nu vrajeala!!(Cinemagia-Nu e nicio vrajeala) si Cinemagia-Proiectia fanteziilor tale.
Inteleg pe deplin pozitia ta, insa cred ca un slogan cuminte, la obiect, scortos, rigid nu face decat sa transforme un brand viu intr-o eticheta stearsa. Am vazut ca afirmi ca Cinemagia este deja un brand solid si ca un slogan nu ar face decat sa-i consolideze imaginea. Un slogan cu umor mi se pare mai potrivit si pentru ca termenul Cinemagia este relevant pentru cineva care ar dori sa stie cu ce se mananca. A continua formula cu ceva gen "cele mai nu-stiu-cum filme" sau "filme tralalala" este (usor) redundant.
Sunt sloganuri care au devenit foarte populare fara a capta ceva din caracteristicile de baza ale produsului promovat. In minte imi vin campaniile celor de la Sprite(Cu Sprite nu faci figuri sau recentul si cunoscutul "Spune pe bune"). Tie iti sugereaza ceva care ar avea legatura cu o bautura racoritoare cu gust de lamaie formula "spune pe bune"? Acum spune pe bune.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 16:17   #39
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Eu imi mentin parerea. Am incercat sa fiu cat se poate de clar (cu metafore), daca nu am reusit...
"Spune pe bune!" - Sprite e un slogan trecator, de vara. Nu va avea continuitate in timp. Emblema "Sprite" inseamna altceva, de cum gusti din bautura simti orice altceva in afara de: "spune pe bune". Asta e mai mult advertising, promovare a vanzarilor, decat slogan. Segmentul tinta sunt adolescentii cu frustrarile lor. Daca vom reusi sa castigam toti adolescentii de partea noastra, ne creste profitul. - asa gandesc ei.
Nu cred ca mai trebuie sa precizez ca exista o droaie de sloganuri prost alese pe piata: "Dai de baut, mosule?" (Tuborg) te convinge sa bei Tuborg? Si mai ales sa dai de baut??? Mie imi aminteste de un prieten de pe mess si atat.
Depinde ce fel de publicitate vrei sa faci. Reclamele alea in care masinile se transforma in roboti sunt create sa-ti ramana in minte reclama, ca ea sa nu fie ignorata de tine si de multe ori te intrebi: "Bai ce reclama beton! Cu robotu' ala! Da' la ce draq de marca era???"
Ar merge un slogan amuzant, dar pentru o perioada. Al doilea slogan urmand a miza pe caracteristicile intrinseci ale serviciului CineMagia, mai serios.
Am sa te rog sa gasesti un slogan amuzant care sa ramana pt eternitate. Dar te avertizez ca menirea lui va fi sa capteze atentia (cui?), nu sa scrie istorie, sa dainuiasca o juma' de veac.
Eu ma gandeam la unul reprezentativ, in conformitate cu oferta.
Cum ar suna sa apara printre spoturile de pe antena 1 / hbo: Cinemagia: Magie, nu vrajeala! / Cinemagia: Aici e smekeria! (scris mare pe tot screen-ul si sa mai zbiere si unul sau una). Poate ar fi cool la prima vedere... Atunci, cum ti-ar suna reclama asta (acest slogan) prin 2017, la a 200-a vizionare?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Nov 2007, 16:50   #40
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Sloganurile de la diferitele marci de detergent respecata strict regulile enuntate de tine si nu se remarca mai deloc. Si spoturile de promovare facute respectand habotnic cateva locuri comune dincolo de care nu paseste nici macar o firma sunt printre cele mai putin atractive de la TV.
Ca sa imi sustin punctul de vedere, iti reamintesc ca una dintre cele mai inventive si reusite campanii a fost cea de la coniacul "Unirea". Ce legatura are interogatia retoric-ironica "Dorele, ne mai tii mult ma?" cu o bautura alcoolica(coniac)? Si despre asta nu poti zice ca n-a rezistat. E la moda de cativa ani(imi amintesc ca la un bal al bobocilor de la mine din liceu, replica a fost parafrazata in filmuletul de deschidere).
Exista pericolul ca sloganul si reclama ca productie semiartistica sa devina atractive in sine eclipsand produsul insa asta se intampla destul de rar. E un fenomen(am citit si eu undeva) care apare si atunci cand aduni prea multe staruri(fiind deja branduri in sine, e greu ca ele sa fie asociate cu ALTCEVA).
Sustin in continuare ca SPIRITUL CINEMAGIA nu poate fi surprins cu ajutorul unui slogan "serios". Acesta va reusi doar sa ofere intr-o forma concisa, lapidara profilul site-ului care este deja evidentiat si continut de/in nume.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells