Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Apr 2008, 13:03   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
HAI LA FILM! VIZIONARE si intalnire cu forumistii!

A sosit vremea pentru o noua intalnire Cinemagia. Dragi forumisti, de data aceasta filmul vizionat va fi
castigatorul de anul acesta la Festivalul European al Filmului Independent ÉCU, alternativa europeana a Sundance-ului. Este vorba despre filmul L'Estate d'Inverno/ The Summer in Winter, "Film of the Festival in 2008", in regia lui Davide Sibaldi. Vizionarea va avea loc joi, 10 aprilie, ora 19, la Cinemateca Union. Dupa film, stam la un suc/ bere si-o vorba buna.

Vine regizorul Catalin Leescu, unul dintre cei sapte membri ai Juriului ÉCU si cel care a inmanat Marele Premiu regizorului italian Davide Sibaldi. The Summer in Winter "reprezinta cu adevarat spiritul filmului independent si e spectaculos ca executie, ca poveste – fiind cea mai 'adanca si verticala' poveste din festival, cu cele mai bune personaje" a spus Catalin Leescu.

Pia Lanciotti, interpreta personajului principal, a obtinut, la acelasi festival, Premiul pentru Cea mai buna actrita. Povestea este centrata in jurul personajului ei, o femeie care pare sa se ascunda, ori sa incerce a afla cine este cu adevarat - pierduta undeva intre maturizare si imbatranire. Filmul pare o calatorie prin viata, facuta – insa - cu o masca purtata pentru a ascunde frica. Ritmul productiei aminteste de cum insasi viata curge si zboara, trecerea timpului afectandu-i pe toti.

The Summer in Winter s-a filmat in cinci zile, cu un buget de aproximativ 40.000 de euro. Davide Sibaldi a scris scenariul in doua luni, pe cand avea 18 ani. Apoi, timp de trei ani, a cautat finantare pentru acest proiect. In 2008 l-a turnat si trimis la Festivalul European al Filmului Independent ÉCU, unde a obtinut si marele premiu. Acum avem ocazia sa-l vedem.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 14:08   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Yay!!!
Abia 'shteptem!
Päcat doar de ora tardivä: se cheamä cä ne-asezäm la bere abia pe la nouä... taman bine când ni se dezghioacä stärile, o luäm la fugä dupä ultimele metroaie.
Da', enfin.
TEMA: Unde bem pe urmä? Sä fie clar din timp, sä nu pierdem o orä din douä umblând din crâsmä-n crâsmä, cu ochii dupä mese si listele de preturi...
(P.S. - Preväd cä si de data asta, pentru a treia oarä, un non-cineva îsi va anunta prezenta, si pe urmä, lulu. )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 14:22   #3
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
ne gandim si stabilim impreuna; ce-mi vin acum in minte: edgar`s pub, yellow bar la universitate.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 18:19   #4
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Frontala. Aºa se numeºte în limbajul montaniarzilor ºi nu numai! Lecþii de supravieþuire în caz de Net down, cablu out off order ºi harddisk full, de asta ar fi nevoie aci.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 19:26   #5
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
:huh:

Huh?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 22:08   #6
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
:lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 22:24   #7
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Dacã aº ºti cã nu o sã mã ardã nimeni pe rug aº veni ºi eu sã "investighez" un piculeþ cam ce-ar fi de iubit în fiecare dintre cei pe care nu i-am privit vreodatã-n ochiºori.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 23:06   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Imi asum sarcina de protectie.
(Si te iert cä m-ai acuzat de-atâtea ori de minciuni si alte inventii.)

@Gloria
Apropo, poate cinemeetingul de dupä ästa îl facem cu "Neînvinsä-i dragostea", sä ne mai amuzäm si noi. Cred cä i-am dat de capät cu codecurile alea, zilele astea sper sä am un räspuns.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 09:39   #9
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Va rog sa va confirmati participarea aici sau pe mp.
Pai da, o sa vedem intr-o intalnire si Neinvinsa-i dragostea.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 16:27   #10
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Eu aº veni, cu toate cã tocmai pe mine se sprijinã Centrala, dar am douã probleme:

1. Nu am cu ce mã întoarce, aº putea împrumuta ceva, da'deja am pe conºtiinþã un gard, un hârciog, ºi un lan de ciulini, într-o curbã la 90 de grade, inutil sã mai zic cã nu vãZ nici ziua, darmite noaptea.
2. Nu pot dormi într-o casã strãinã decât dacã-mi dau cu cremã, sau mânânc în faþa monitorului.
Deci...

Pitbulle nu ºtiu dacã o sã mã suporþi, live sunt foarte tãcutã, calmã ºi fff atentã la fiecare cuvânt/ gest pe care-l faci, inutil sã mai zic cã rezele X nu ºtiu nimic în comparaþie cu ochiºorii mei miopi, e mai de preferat Dragomara asta care nu citeºte tot, pe care nu o intereseazã mai nimic s.a.m.d., crede-mã.

----
Totuºi aº cam veni, mã rog, NUMAI dacã vine ºi Alex ºi Marx.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 16:55   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
alex si marx nu vine
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 16:57   #12
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Care din ei nu vine?
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 17:09   #13
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Amandoi nu vine
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 20:55   #14
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Punem pariu cã VIN. Amân2.
ªi apoi unul e în toþi, precum una e în toate.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 21:09   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, Leo e în juriul premiului "Dilemei" la Next si TREBUIE sä vadä toate filmele, deci chiar nu depinde de el; mi-a spus cä regretä sincer, ar fi venit (ca si la ultimele cinemeetinguri).
De Marx nu stiu în detaliu, dar cum el e medic în Craiova, se prea poate sä aibä un program destul de încärcat, care sä nu-i permitä acum un salt pânä aici (de altfel, niciodatä nu l-am väzut la cinemeetinguri; ne-am cunoscut într-un cerc atât de restrâns, încât era de-a dreptul triunghi).
...Da' mai haideti, da' mai veniti, da' mai anuntati-vä-ti!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 21:39   #16
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Cin` sa vina ?! N`are cine.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 21:58   #17
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Mda... e ºi ãsta un mod de a-þi susþine pãrerile, din spatele monitorului e mult mai comod, nimeni nu þi se uitã-n ochi ºi se combate, a se citi jigneºte, mult mai uºor.
Copiluþi. Dacã mi-ar fi spus cineva cã maturitatea poate fi ºi aºa, aº fi refuzat sã cresc.

---
Eh... aº fi vrut sã-i vãd împreunã pe cei doi, mã rog, în niciun caz pentru spectacol, aº fi vrut ca Pitbull sã vadã cum se reflectã zâmbetul meu în ochii lor. etc.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 21:59   #18
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
lui redmen: pariu?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 23:07   #19
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Pai vad ca lumea nu se inghesuie sa se inscrie la vizionare.Poate pe PM s`au inscris mai multi eu stiu ... sau poate toti se vor inscrie pe ultima suta de metri
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2008, 17:01   #20
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
OK. Urmartorul post se cheama de ce merita sa vin la L'estate d'inverno. Cu liniute.

- pentru ca e unul dintre cele mai bune filme indie pe care le-am vazut in ultima vreme, clar cel mai bun anul asta. Va reamintesc: 5 zile de filmare, buget de 30 si ceva de mii la ei - ar veni cam 3.500 la noi, un singur om care a plecat de la idee si nu s-a mai oprit pana n-a facut filmul.

- pentru ca e o ora si jumatate de rollercoaster emotional, cu bune si cu rele, asa cum rareori avem noi curaj sa traim in realitate.

- pentru ca e un text genial, o poveste frumoasa si un film intreg. Nu pentru regie, dar pentru joc. Nu pentru imagine, dar pentru prezenta.

- pentru ca in spatele unei stangacii de inceput sunt e un curaj nebun, de a explora, de a exploata in timp real fiecare secunda.

- pentru ca nu l-ati vazut.

- pentru ca dupa aia o sa vreti sa-l mai vedeti macar o data. si n-o sa aveti unde, daca nu mai facem noi o proiectie

Ma opresc aici, inainte sa devin de-a dreptul retoric. Va asteptam maine, la 19:00, la Cinema Union, strada Campineanu 21, pentru o ora jum'ate de indie cu gust de cinema si aroma de teatru.

\ /
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells