Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Apr 2008, 21:17   #41
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by StefanDo:
dragomara, a doua banare s-ar putea sa vina mai usor si sa dureze mai mult decat prima

Faptul cã nu am comentat nimic nu înseamnã cã nu am avut nimic de spus, de fapt duminca trecutã începusem un mesaj privat, noroc cã m-au "salvat" prietenii, ºi totul a rãmas în draft, aºa cum ar trebui sã rãmânã majoritatea acþiunilor noastre în care se intenþioneazã schimbarea lumii, oamenilor, a modului de percepere a unei idei etc. Sigur, punctele de vedere trebuie fãcute cunoscute, dar lumea/ oamenii nu au nevoie de corecþie, de educaþie, de cosmetizarea propriilor acþiuni, ceea ce dorim cu toþii de la ceilalþi e sã fim acceptaþi, înþeleºi ºi iubiþi aºa cum suntem, imperfecþi pânã la Dumnezeu, dar totuºi atât de inimitabil umani!

Deci, ªtefane, absolut, dar absolut tot ceea ce te face mai bun, corect, inteligent ºi sensibil, într-un cuvânt tot ceea ce te face fericit pe tine, chiar dacã acea chestie-mi aduce mie (personal) prejudicii e OK pentru mine!

JL Borges spune într-o poezie ceva de genul ãsta: "Gândeºte-te cã ceilalþi sunt drepþi, sau vor fi, iar dacã nu este aºa, atunci greºeala nu este a ta".

Vreau sã se noteze cã aceastã acceptare nu are nimic de-a face cu respectul.

Hai, numai bine!
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 21:24   #42
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by herbert:
in tavaleala de cuvinte als vs marx a fost amuzant, dar ultimul, se pare, a cedat nervos...
isteria e una, revolta e alta...
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 21:28   #43
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
interesant d remarkt un aspect: postarile mele k raspuns la mugetele marxistului aveau o frecventa medie d aprox 20-30 min; ale lui - d max 10 min.
asta arata, cred, limpede cui ii pasa d toata tarashenia & cine nu putea face altcva decit sa stea cu okii-n computer & cu spumele la gura, gata sa riposteze & re-re-reposteze...
herbert a pus diagnosticu corect: indi-vidu a 'cedat nervos'...
nu pot sa neg k l-am ajutat dar nu a fost altcva decit o 'reconstituire' a unui pattern d comportament p kre i-l stiu d mult, verifikt - d curind - in cazu dragomarei (kre, apropo, stie k tov marx ' detesta femeile' ; iti dai seama, draga gloria, k n-ai nicio sansa sa t trateze cu respect / sa t ia in serios, nu?...). biata dragomara a fost terfelita in intimitatea ei, dar are un suflet generos si trece ushor peste jigniri...
cu ac ocazie ii multumesc pt sfaturi, dar eu nu sint asha; iar 'ridicolu' e o paguba colaterala ignorabila atunci cind vine vba sa make a point... which i did :happy:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 21:44   #44
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
interesant d remarkt un aspect: postarile mele k raspuns la mugetele marxistului aveau o frecventa medie d aprox 20-30 min; ale lui - d max 10 min.
asa, si?! postez cand vreau si cand se poate. esti idiot sa crezi ca toate zilele sunt la fel?!
obsesiile tale sunt veki, meskine si veninoase, iar eu nu le mai tolerez, ce nu intelegi?!

ps: dap, recunosc ca azi mi-am futut ziua din cauza unui nevertebrat. dar era necesar sa ma "evacuez" aici si acum.
marx is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 21:46   #45
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Alex - LOL! Biata Dragomara are un orgoliu nemãsurat, ºi e de un egoism care o sperie pânã ºi pe ea însãºi, dar, cã aci din fericire e un dar, între a avea dreptate ºi a avea liniºte Dragomara a început a prefera ultima variantã, ºi apoi în oricine existã ceva de iubit ºi de respectat, ºi apoi eu iubesc viaþa, nu vreau sã mor pentru o idee fãrã a avea nicio IDEE despre cine, ºi mai ales de ce sunt!

Oricum, interesantã schimbare de opticã în ceea ce mã privºte, Alex. Sã-þi mai spun cã Dragomara este asemenea fântânarilor acelora care umblã cu nuieluºa aceea magicã ºi descoperã apa acolo unde nici nu te gândeºti?! "Detectorul" ei spune cã nu, încã nu e nicio inimã curatã prin apropiere.

Tot Borges spune într-o poezie "Fericiþi cei ce sunt iubiþi ºi cei ce iubesc, precum ºi cei ce se pot lipsi de iubire."

Dragomara simte cã aici foarte mulþi dintre noi se autocondamnã la "fericirea" lipsei de iubire.
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 22:42   #46
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
interesant d remarkt un aspect: postarile mele k raspuns la mugetele marxistului aveau o frecventa medie d aprox 20-30 min; ale lui - d max 10 min.
asa, si?! postez cand vreau si cand se poate. esti idiot sa crezi ca toate zilele sunt la fel?!
obsesiile tale sunt veki, meskine si veninoase, iar eu nu le mai tolerez, ce nu intelegi?!

ps: dap, recunosc ca azi mi-am f**** ziua din cauza unui nevertebrat. dar era necesar sa ma "evacuez" aici si acum.

:lol: :w00t:

pt dragomara

eu nu inteleg, fata, c postezi tu acolo... sa mor dk pricep cva! ai un preaplin d iubire, sau c?! not on me, not on me!! :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 23:38   #47
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Alex - între un ceai verde ºi o salatã, stai sã-þi povestesc ce scriu io aci: în zilele astea în care "promia cereascã" mã condamnã la recluziune, printre zecile de poezii din Borges am încercat sã-mi explic comportamentul unora dintre voi. Eu sunt genul care ºtie cã nimic nu e întâmplare, ºi cã a înþelege ceea ce þi se întâmplã este primul pas în acceptarea realitãþii. Deci am citit câte ceva de prin arhivã, v-am urmãrit când, cum ºi mai ales ce postaþi. Singura datã când am simþit nevoia sã intervin a fost aceea în care Pitbull i-a publicat fãtucii ãleia conversaþia de pe YM, am încercat sã înþeleg cum poate cineva care are dublul vârstei tale, un loc bine definit (mã rog, oarecum) în cultura româneascã, o anume verticalitate a carcterului, o opinie de susþinut pe un forum în care nu ar trebui sã primeze legea "eu sunt moderatorul!" am încercat sã-mi explic cum te poate face mai inteligent, mai uman, mai bun faptul cã-l expui ridicolului pe cel/ cea de lângã tine?! Nu am putut pricepe în ruptul capului cum þãtismele astea te pot creºte în ochii cuiva, ºi într-ai cui?! Mi-a fost ruºine când am vãzut cum aþi sãrit cu toþii asupra unui om ºi aºa bãtut de Dumnezeu, ºi mã întreb cu cât ºi pentru cât timp v-a îmbãgãþit sufleteºte chestia asta?! M-am întrebat ce te poate face pe tine, bãrbat matur, inteligent, cult, spiritual ºi cu umor sã te expui ridicolului într-un mod absolut ilogic ºi incalificabil! Apoi mi-am amintit un fragment din Platon "tot rãul ne vine de la suflet ºi de-acolo se duce el la creier de unde el este distribuit, sub forma bolii, în tot trupul. De-aceea cel pe care trebuie sã-l tratãm primul este SUFLETUL, ºi asta o putem face numai prin vorbe frumoase, prin descântece".

Am înþeles cã în unele vieþi de pe-aci e atât de puþinã dragoste, am înþeles cã unii dintre noi nu împart nimic cu nimeni, cã singurul partener, prieten, fiu ºi sau "animal de companie" le este, vb fetiþei unei prietene, "calculatorul meu iubit".

Pasiunea pentru filmul, arta într-un cuvânt ar trebui sã ne facã inimile fraþi nu sã ne asmutã unii împotriva altora mai ceva ca animalele de pradã.

Am vãzut o datã un film, "Dã mai departe" se numea, ideea lui era foarte simplã: dacã eu am sã fac o faptã bunã la cel puþin trei oameni existã probabilitatea ca cel puþin unul dintre ei sã facã acelºi lucru la la alþi trei indivizi ºi tot aºa binele acela era multiplicat la infinit.

O vorbã bunã, un gest frumos ºi sincer, puþinul acela din noi înºine, cel care te face complet numai când îl dãruieºti poate ajuta la vindecarea sufleþelui cuiva. Puþin de la mine, puþin de la tine, puþin de la el. Nu te costã nimic. În fond, vb cântecului, puþinã dragoste-n plus este ceea ce ne dorim cu toþii de la cei de lângã noi, ºi eu am decis sã dau din prea-multa dragoste care m-ar putea ucide dacã aº þine-o numai pentru mine.

PS: cineva, al cãrui nume l-am uitat spunea aici cã dacã un film, o carte nu te fac mai bun îmbogãþindu-te ºi sufleteºte nu numai din punct de vedere intelectual degeaba le vezi sau le citeºti! Nimic mai adevãrat!

V-am pupat, "detectorul" îmi zice cã ªtefan mã va banna for life, din prea multã dragoste, of course!! :love:
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 07 Apr 2008, 23:53   #48
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Dragomara:
Singura datã când am simþit nevoia sã intervin a fost aceea în care Pitbull i-a publicat fãtucii ãleia conversaþia de pe YM, am încercat sã înþeleg cum poate cineva care are dublul vârstei tale, un loc bine definit (mã rog, oarecum) în cultura româneascã, o anume verticalitate a carcterului, o opinie de susþinut pe un forum în care nu ar trebui sã primeze legea "eu sunt moderatorul!" am încercat sã-mi explic cum te poate face mai inteligent, mai uman, mai bun faptul cã-l expui ridicolului pe cel/ cea de lângã tine?! Nu am putut pricepe în ruptul capului cum þãtismele astea te pot creºte în ochii cuiva, ºi într-ai cui?! Mi-a fost ruºine când am vãzut cum aþi sãrit cu toþii asupra unui om ºi aºa bãtut de Dumnezeu, ºi mã întreb cu cât ºi pentru cât timp v-a îmbãgãþit sufleteºte chestia asta?!

Trimis: 26 Mar 2008 14:43
Originally Posted by Pitbull:
Pitbull: Auzi, am voie sa pun pe forum tot ce mi-ai spus tu aici? Ca e foarte interesant
IMM: poti cum vrei eu ma+m descarcat ca si asa nu prea am mai putut sa intru
IMM: sa ma descarc acolo
Pitbull: OK, atunci descarc si eu chatul asta pe forum

Trimis: 04 Apr 2008 18:43
Originally Posted by Pitbull:
IMM: salut esti?
IMM: uite as vrea sa comentez si sa vb ceva in legatura cu venire lui bush
IMM: tu ce parere ai?
IMM: si ce crezi ca ar fi bine sa intervine pt ameliorarea si sustinerea cat mai multa a romaniei pt prosperare si armonie atat pe toate planurile cat si pe toata planeta
IMM: poti sa pui pe cinemagia ca eu nu reusesc inca

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...844&start=1725
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 06:03   #49
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ooo, va rog, opriti-o, n toarna miere & dulceata d trandafiri cu galeata - simt k nu mai suport!!

fata draga, nu fi trista, eu n-am ceea c tu numesti 'suflet'; k atare, predicile tale d invatatoare/preoteasa d tzara nu s lipesc neam d mine... :lol:

asta e; vba lu radu moraru: 'sa fii iubita!' s pare k toata viata ta se-nvirte in juru, si tinjeste dupa, dragoste - k o verde mladitza tinjind dupa lumina soarelui, k o mik vietate invirtindu-se in juru ugerului matern, k... k... nu mai stiu, continua tu cu figurile d stil - k tot citesti poeme d borges (saracu!) nonstop!
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells