View Single Post
Old 07 Apr 2008, 17:09   #34
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Alex, te rog printeazã ºi lipeºte asta pe marginea monitorului tãu:

"Exista bãtãlii pe care e bine sã le ocoleºti; nu din teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol câºtigându-le."
(Gelu Negrea)

pentru numele lui Dumnezeu, când o sã pricepi asta?!

---
Oricum, partea bunã e cã citindu-vã realizez cã nu am pierdut nimic nefiind bãrbat, nu cã mi-aº fi dorit vreodatã asta, sau cã aº fi avut vreun merit în întâmplarea asta care a viaþa, ORICE VIAÞÃ, cea a florilor, gâzelor, animalelor, oamenilor, ideilor...

Un om foarte drag inimii mele m-a întrebat zilele astea de ce cred eu cã a fãcut Dumnezeu lumea, a insistat din start pe "NU pentru cã putea, sau se plictisea", ºi a continuat cu "la un moment al vieþii mele am conºtientizat cã Dumnezeu a creat lumea pentru cã dragostea era singura punte de legãturã între El ºi oameni", eu am tãcut atunci ºi mi-am amintit de Coelho ºi de energia iubirii din Zahir. Nu am citit Zahir, cu toate cã am citit absolut tot ce-a publicat Coelho în România, chiar m-am înscris pe o listã de aºteptare la Humanitas pentru Zahir. Cartea ºi Audiobook-ul. Am tot împrumutat CDul, pânã a fost distrus. L-am tot ascultat când gãteam, deja nu-mi mai spunea nimic, erau doar cuvinte, ºi Pittiº, o voce pe care nu am reuºit niciodatã sã o asociez cu OMUL Pittiº. Sãptãmâna trecutã mi-am reamintit fragmentele despre "energia iubirii". Prietenul meu mi-a spus cã acestea sunt un fel de "precepte" morale la care tu trebuie sã ajungi singur, cã Coelho nu ar fi trebuit sã le expunã asemeni unei reþete de prãjiturã.
Dragomara is offline   sendpm.gif