View Single Post
Old 04 Jun 2011, 20:00   #84
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Liviu-:
Cum iti imaginezi tu ca e loc pentru toti maidanezii in acele adaposturi? Practic raspunsul il poti gasi in ceea ce i-am zis lui rvn. Si aici era vorba de resursele necesare pentru adaposturi. Crezi ca exista oameni care ar vrea si ar putea sa sustina financiar adaposturile? Nu ma refer la cateva, ci la zeci/sute.

da, exista o gramada de oameni care ar putea sa sustina financiar adaposturile. in loc sa se faca campanii electorale care la sfarsit dupa ce tragi linie au niste sume fabuloase "in cont", mai bine faci ceva util cu banii aia. si iti spun eu, la cat se fura in tara asta si la cati bani sunt aruncati aiurea, iti garantez eu ca banii respectivi ar ajunge si pentru renovarea spitalelor si pentur maidanezi. insa, deja, o iau pe aratura. ce sper eu e deja ceva ideatic care nu se va intampla niciodata. dar ziceam undeva mai sus, intr-un post si am dat si exemple de oameni care pot si fac. chiar daca sunt putini cei care au, macar fac ceva.

[quote=dragonfly_drk]
Originally Posted by Liviu-:
E absurd. Ce faci, control periodic la fiecare stapan ca sa vezi daca inca mai are animalul? Ca nu cred ca recunosti stapanul dupa cum arata maidanezul pe strada. Costurile ar fi oricum mult mai mari si aici.



Quote:
Ce treaba are batjocorirea in fata ta a animalelor cu abandonul? Eu vorbesc de paine si tu parizer. Mai sus, mai mult decat clar, e vorba de stapanii care isi abandoneaza animalele si de pedepsirea lor. Cum ai de gand sa faci asta? Le implantezi cainilor cipuri cu datele proprietarului ca apoi sa bati la usa lui? Sau le faci buletin? Nu inteleg, cum verifici cine e proprietarul unui maidanez? Ajutati-ma...

are treaba. si abandonul e tot o forma de batjocura... si da, poti implanta cipuri cainilor iar in momentul in care gasesti pe strada un caine abandonat, ii citesti cipul si te duci si ii bati stapanului in usa. mi se pare perfect normal sa se intample asa... 1 la mana pentru ca pedepsindu-se abandonul, numarul maidanezilor ar scadea semnificativ, si doi la mana, daca stapanii aia ar fi amendati, din banii aia se pot construi adaposturi. uite inca o solutie.


Quote:
Pai care sunt? Asta e raspuns de politician...

ti-am dat o idee cu un rand mai sus... mai vrei? eu am destule... dar ce rost are sa imi racesc gura degeaba daca finantare nexam?

Quote:
Legatura dintre spitale si maidanezi e una simpla, ambele au nevoie de bani, iar banii nu ii imparti si intr-o parte si in alta, ci ii dai acolo unde e nevoie neaparat si urgenta de ei. Daca ai un om care are nevoie de... nu stiu, zic la intamplare... 10 000 euro pentru o operatie, tu ii dai numai 8000 ca sa dai restul de 2000 pentru ingrijirea unor caini?

in cazurile care necesita finantare urgenta, e logic ca nu o sa fiu acuma absurda sa zic sa imparti banii... dar sincer... cu maidanezi sau fara maidanezi, omul ala tot nu o sa primeasca banii de operatie... si stii care e culmea? chiar daca ar primii banii, nu ii primeste niciodata pe toti. pentur o operatie complicata, in majoritatea cazurilor, pacientii sunt nevoiti sa plateasca intreaga suma sau o parte din ea... asa ca, sorry... e tot aia.

Quote:
Dupa cum ti-am mai zis, sa ai tu nevoie de o suma urgenta de bani pentru o persoana iubita sau chiar pentru tine si sa te vad atunci murind de grija maidanezilor. Poate tu n-ai nevoie acum, poate nu esti tu in situatia asta, insa cu siguranta sunt multi oameni. Le-ai da lor banii, le-ai da pensionarilor, le-ai da scolilor sau le-ai da maidanezilor?

daca mi se va intampla ceva de genu, fi sigur ca tu vei fi primul la care ma voi gandi... so, please, musca-ti limba.
daca as avea banii aia de care vorbeste toata lumea dar nimeni nu ii are si nimeni nu ii vede, fi sigur ca le-as da si pensionarilor si scolilor si maidanezilor... dar cum nu depinde de mine, well... e mai nasol.

niciodata un miting pentru marirea pensiilor sau pentru promovarea si finantarea culturii, sau chiar si pentru modernizarea spitalelor din Romania nu ar avea un efect acolo Sus. si stii de ce? pentru ca lucrurile astea costa enorm iar Statul e mult prea preocupat sa stranga bani la ciorap decat sa ii aloce acolo unde e nevoie.

asa ca, noi popor de oameni prosti care votam cu curu, nu putem decat sa cerem asa, putin, pentru cauze care nu au o importanta atat de ridicata dar care, totusi, necesita o rezolvare urgenta...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif